| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1693V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1693V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1693V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 169k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1693V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1693V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1693V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1693V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1693V.
| EKMG350ELL471MJ16S | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ELL471MJ16S.pdf | |
| AFK338M16P44T-F | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK338M16P44T-F.pdf | |
| LGG2G391MELC30 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2G391MELC30.pdf | |
| EET-HD2G471KJ | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2G471KJ.pdf | |
| 6.3SEV330M6.3X8 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 6.3SEV330M6.3X8.pdf | |
| EKY-160ETD471MH15S | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-160ETD471MH15S.pdf | |
| SK4R7M350ST | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.47 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK4R7M350ST.pdf | |
| B43252A2157M | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A2157M.pdf | |
| 50YXG1500MEFC16X35.5 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG1500MEFC16X35.5.pdf | |
| EKMM421VSN331MR45S | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM421VSN331MR45S.pdf | |
| B43305A9687M67 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9687M67.pdf | |
| MAL205851103E3 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 38 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205851103E3.pdf | |
| B41554E4479Q | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41554E4479Q.pdf | |
| MZA50VC33RMF80TP | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MZA50VC33RMF80TP.pdf | |
| UTS1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1E330MDD.pdf |