| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1820V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1820V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1820V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1820V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1820V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1820V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1820V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1820V.
| 25WXA1000MEFC12.5X16 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA1000MEFC12.5X16.pdf | |
| PEH534SBE3390M2 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | PEH534SBE3390M2.pdf | |
| UKT1A470MDD1TD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1A470MDD1TD.pdf | |
| URZ1C222MHD1TN | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C222MHD1TN.pdf | |
| UMT1H2R2MDD1TE | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H2R2MDD1TE.pdf | |
| 35ZLG470MEFCG412.5X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZLG470MEFCG412.5X16.pdf | |
| ELXZ160EMC272ML20S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160EMC272ML20S.pdf | |
| LAK2D101MELZ20 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D101MELZ20.pdf | |
| UBT2G330MHD | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2G330MHD.pdf | |
| MAL212028221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 149 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212028221E3.pdf | |
| B43504A9227M67 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9227M67.pdf | |
| B43540B9227M80 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9227M80.pdf | |
| B43540G2567M60 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2567M60.pdf | |
| E36D101LPN682TAB7M | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN682TAB7M.pdf | |
| 600D126F200DG4 | 12µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 10.5 Ohm @ 120Hz | 600D126F200DG4.pdf |