| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1821V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14231 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1821V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1821V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.82k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1821V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1821V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1821V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1821V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1821V.
| ECE-T2GP561EA | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 326 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2GP561EA.pdf | |
| 860040378014 | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040378014.pdf | |
| LGY1H682MELC30 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H682MELC30.pdf | |
| MAL203878478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203878478E3.pdf | |
| EKYA101ELL4R7ME11D | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKYA101ELL4R7ME11D.pdf | |
| MAL215097112E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215097112E3.pdf | |
| MAL205928151E3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 850 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205928151E3.pdf | |
| HVMLS132M100EB0D | 1300µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 143 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS132M100EB0D.pdf | |
| CGA2B2C0G1H120J050BA | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H120J050BA.pdf | |
| GRM219R60J226ME47D | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM219R60J226ME47D.pdf | |
| C0805X221JDGACTU | 220pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | C0805X221JDGACTU.pdf | |
| C2012NP02E332J085AA | 3300pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012NP02E332J085AA.pdf | |
| C1210C223K1RACTU | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C223K1RACTU.pdf | |
| 501S42E330JV4E | 33pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 501S42E330JV4E.pdf | |
| K222M10X7RF5TH5 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K222M10X7RF5TH5.pdf |