| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 33657 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB183V is new and unused, you can buy ERA-6AEB183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB183V.
| LNY2W103MSEJ | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2W103MSEJ.pdf | |
| SEK102M016ST | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 240 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | SEK102M016ST.pdf | |
| EMVH800ADA470MJA0G | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 550 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH800ADA470MJA0G.pdf | |
| MAL203853102E3 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203853102E3.pdf | |
| UMV0G330MFD1TE | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0G330MFD1TE.pdf | |
| MAL214264472E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214264472E3.pdf | |
| UGB1H330KRM | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UGB1H330KRM.pdf | |
| LGY2E561MELA | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2E561MELA.pdf | |
| MAL212048681E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 55 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212048681E3.pdf | |
| HR101452T100CF1B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101452T100CF1B.pdf | |
| EEV-HD1H2R2R | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-HD1H2R2R.pdf | |
| MVA35VC221MH10TP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.055 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA35VC221MH10TP.pdf | |
| EKZG100ELL152MH20D | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKZG100ELL152MH20D.pdf | |
| B41042A477M | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A477M.pdf | |
| ECO-S2CP391DL | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 595 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | ECO-S2CP391DL.pdf |