| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 187 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1870V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1870V.
| LAR2G271MELA40 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G271MELA40.pdf | |
| LGW2D122MELA50 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2D122MELA50.pdf | |
| LGG2Z182MELC35 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z182MELC35.pdf | |
| 860160673012 | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160673012.pdf | |
| 865230145005 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230145005.pdf | |
| TVX1H221MCD | 220µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1H221MCD.pdf | |
| ESRG160ETD470ME07D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG160ETD470ME07D.pdf | |
| MALREKE05AA122H00K | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.29 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA122H00K.pdf | |
| UHE0J331MED1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHE0J331MED1TD.pdf | |
| 517D106M063JA6AE3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D106M063JA6AE3.pdf | |
| UKL2A221KHD | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A221KHD.pdf | |
| MAL213829478E3 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 27 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213829478E3.pdf | |
| MAL212857227E3 | 0.22µF 40V Aluminum Capacitors Radial 910 Ohm @ 100Hz | MAL212857227E3.pdf | |
| 381LQ222M100J452 | SNAPMOUNTS | 381LQ222M100J452.pdf | |
| SMG100VBR47M5X11LL | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 282.128 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG100VBR47M5X11LL.pdf |