| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1873V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1873V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1873V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 187k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1873V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1873V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1873V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1873V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1873V.
| EMVA100ADA221MF80G | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA100ADA221MF80G.pdf | |
| B43501A6107M | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A6107M.pdf | |
| B43508E2477M | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2477M.pdf | |
| EET-HC2C152DA | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2C152DA.pdf | |
| 108TTA063M | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108TTA063M.pdf | |
| EEE-TK1H221AQ | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 230 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1H221AQ.pdf | |
| UMT1HR22MCD2 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1HR22MCD2.pdf | |
| UPW1J150MED1TA | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J150MED1TA.pdf | |
| MAL209738108E6 | 1µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209738108E6.pdf | |
| UPM2V3R3MPD | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2V3R3MPD.pdf | |
| B41890A5567M | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 74 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41890A5567M.pdf | |
| B41821A3109M | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A3109M.pdf | |
| MALREKA05KK433J00K | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05KK433J00K.pdf | |
| LLS1V822MELB | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1V822MELB.pdf | |
| EKMQ161ELL471MM40S | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ161ELL471MM40S.pdf |