| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1911V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1911V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1911V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.91k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1911V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1911V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1911V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1911V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1911V.
| UVR1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E330MDD.pdf | |
| B43584B5478M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584B5478M.pdf | |
| EEE-1HA330P | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA330P.pdf | |
| ULV2W3R3MNL1GS | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | ULV2W3R3MNL1GS.pdf | |
| 860040374008 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040374008.pdf | |
| UPM2V100MHD1TO | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2V100MHD1TO.pdf | |
| EEU-FC1J101LB | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J101LB.pdf | |
| PSU70815 | 708µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU70815.pdf | |
| USW1V100MDD1TE | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1V100MDD1TE.pdf | |
| USP1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1V330MDD.pdf | |
| ESMG251ETD220MJ20S | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ETD220MJ20S.pdf | |
| B43540A9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9107M87.pdf | |
| EKMS451VSN121MP35S | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS451VSN121MP35S.pdf | |
| 420CXW220MEFC18X50 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 420CXW220MEFC18X50.pdf | |
| B43504C2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2687M82.pdf |