| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2050V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14742 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2050V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2050V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2050V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2050V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2050V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2050V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2050V.
| UPJ2A151MHD6TN | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A151MHD6TN.pdf | |
| URZ0J101MDD1TD | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J101MDD1TD.pdf | |
| EKMH350VSN103MR35T | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSN103MR35T.pdf | |
| 35MS56.8MEFCT55X5 | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS56.8MEFCT55X5.pdf | |
| UFG1H010MDM | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1H010MDM.pdf | |
| MALREKA00BA322EL0K | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 970 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA322EL0K.pdf | |
| EKRG350ELL221MJ09S | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKRG350ELL221MJ09S.pdf | |
| 108RSS016M | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 282 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 108RSS016M.pdf | |
| SK4R7M400ST | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.47 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK4R7M400ST.pdf | |
| URS2E680MHD | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2E680MHD.pdf | |
| SLPX181M400C3P3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX181M400C3P3.pdf | |
| MAL213215222E3 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 110 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213215222E3.pdf | |
| B43305A9567M67 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9567M67.pdf | |
| ESMH500VQT393MB80T | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VQT393MB80T.pdf | |
| 515D226M016JW6AE3 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M016JW6AE3.pdf |