| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2051V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2051V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2051V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.05k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2051V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2051V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2051V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2051V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2051V.
| ECA-1HM4R7I | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM4R7I.pdf | |
| UPW1V332MHD | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V332MHD.pdf | |
| LGU2P471MELB | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P471MELB.pdf | |
| UPB1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1A101MDD.pdf | |
| LGW2E681MELC25 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2E681MELC25.pdf | |
| EEU-FC1H330H | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H330H.pdf | |
| MALREKA00BA222LM0K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.83 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA222LM0K.pdf | |
| 35YXF220MEFCT810X12.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXF220MEFCT810X12.5.pdf | |
| 50YXA330MEFCT810X16 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 50YXA330MEFCT810X16.pdf | |
| SH330M250ST | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH330M250ST.pdf | |
| B43252B107M | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B107M.pdf | |
| 336CKS450M | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10.048 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336CKS450M.pdf | |
| 35YXH3300MEFC18X35.5 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH3300MEFC18X35.5.pdf | |
| SEK153M010ST | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK153M010ST.pdf | |
| 500D256G025CB5A | 25µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D256G025CB5A.pdf |