| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2101V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2101V.
| MAL202190538E3 | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.8 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202190538E3.pdf | |
| LLS1J332MELZ | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1J332MELZ.pdf | |
| 865090540001 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090540001.pdf | |
| UPW0J221MED1TD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J221MED1TD.pdf | |
| UPJ2A390MPD6TD | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A390MPD6TD.pdf | |
| UCS2G820MNY9 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G820MNY9.pdf | |
| UBX1H102MHL | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | UBX1H102MHL.pdf | |
| UMF1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E100MDD.pdf | |
| MAL211671159E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211671159E3.pdf | |
| MAL203124471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203124471E3.pdf | |
| EKY-630ELL681MK40S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL681MK40S.pdf | |
| MAL215656472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215656472E3.pdf | |
| MALIEYN07DB522F02K | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 29 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07DB522F02K.pdf | |
| PSU64515 | 645µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU64515.pdf | |
| CGS142T200V3C | 1400µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS142T200V3C.pdf |