| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.15k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2151V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2151V.
| EEE-HA0J221WP | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J221WP.pdf | |
| UCD1V100MCL1GS | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1V100MCL1GS.pdf | |
| LGY1J822MELC45 | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J822MELC45.pdf | |
| UPM2A101MPD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A101MPD.pdf | |
| EEU-FC1V221B | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V221B.pdf | |
| UHV0J471MED | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV0J471MED.pdf | |
| USL1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1V100MDD.pdf | |
| 517D106M100AA7KE3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D106M100AA7KE3.pdf | |
| TE1066-E3 | 300µF 3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1066-E3.pdf | |
| B43501A5476M82 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.82 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5476M82.pdf | |
| 381LQ152M200K452 | SNAPMOUNTS | 381LQ152M200K452.pdf | |
| 227TMA250M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227TMA250M.pdf | |
| MAL210156684E3 | 680000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210156684E3.pdf | |
| MAL212380228E3 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 109 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212380228E3.pdf | |
| C1206C104KARACTU | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C104KARACTU.pdf |