| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16190 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 23.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2372V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2372V.
| EEE-FK2A331AM | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK2A331AM.pdf | |
| B41888C6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 65 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6477M.pdf | |
| EKMH630VSN822MA45T | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN822MA45T.pdf | |
| 500MXH68MEFCSN22X30 | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 500MXH68MEFCSN22X30.pdf | |
| 160TXW820MEFC18X50 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160TXW820MEFC18X50.pdf | |
| EEA-GA1A221 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A221.pdf | |
| 860010672011 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010672011.pdf | |
| LNK2V392MSEH | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V392MSEH.pdf | |
| 16PK47MEFCT15X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16PK47MEFCT15X11.pdf | |
| 25PX470MEFC8X11.5 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25PX470MEFC8X11.5.pdf | |
| UPJ2A270MPD6 | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A270MPD6.pdf | |
| MAL211890511E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890511E3.pdf | |
| TVA1180 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1180.pdf | |
| 200SXC220MEFCSN22X25 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200SXC220MEFCSN22X25.pdf | |
| B43505E2227M7 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2227M7.pdf |