| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB241V is new and unused, you can buy ERA-6AEB241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB241V.
| TVX1H470MAD1LV | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1H470MAD1LV.pdf | |
| ESMH350VSN472MQ25T | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN472MQ25T.pdf | |
| EET-UQ2G331DA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G331DA.pdf | |
| UCP2W820MHD | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2W820MHD.pdf | |
| UKL1A470MDDANATA | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A470MDDANATA.pdf | |
| UTT0J221MDD1TA | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT0J221MDD1TA.pdf | |
| MAL214835102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214835102E3.pdf | |
| MAL202123471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 850 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202123471E3.pdf | |
| UAQ2D220MPD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2D220MPD.pdf | |
| UUN1H101MNQ1ZD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1H101MNQ1ZD.pdf | |
| B41231A6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6568M.pdf | |
| MALIEYN07LU418J02K | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 184 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LU418J02K.pdf | |
| EMVA250GDA222MLN0S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA250GDA222MLN0S.pdf | |
| MAL204348339E3 | 33µF 385V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204348339E3.pdf | |
| B41505A338M2 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A338M2.pdf |