| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 23174 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2490V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2490V.
| EEE-FC1V470P | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V470P.pdf | |
| EMVE101ARA470MKE0S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE101ARA470MKE0S.pdf | |
| 860020380024 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020380024.pdf | |
| UVR2D010MED1TA | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D010MED1TA.pdf | |
| EEA-FC1V120 | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1V120.pdf | |
| 477RZM016M1013 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 635 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 477RZM016M1013.pdf | |
| UST1A101MDD1TA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1A101MDD1TA.pdf | |
| ELXV101ELL680MJ25S | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV101ELL680MJ25S.pdf | |
| EMHJ160ADA101MF80G | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 450 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMHJ160ADA101MF80G.pdf | |
| B43867A4685M | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867A4685M.pdf | |
| 688LBA050M2BH | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85.33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688LBA050M2BH.pdf | |
| EPAG451ELL820MM30S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG451ELL820MM30S.pdf | |
| B43505C9157M2 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 590 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C9157M2.pdf | |
| 600D476G050DE5A | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D476G050DE5A.pdf | |
| HVMLS263M7R5EA0C | 26000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack 51 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS263M7R5EA0C.pdf |