| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2493V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2493V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2493V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2493V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2493V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2493V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2493V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2493V.
| UWX1C100MCL1GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1C100MCL1GB.pdf | |
| B43505A9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9227M.pdf | |
| LLS2D561MELZ | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2D561MELZ.pdf | |
| ECE-S1HG103Z | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | ECE-S1HG103Z.pdf | |
| LGU1V103MELA | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1V103MELA.pdf | |
| UHD1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1A471MPD1TD.pdf | |
| MAL214252478E3 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252478E3.pdf | |
| TE1101.5 | 75µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1101.5.pdf | |
| B43821A5107M | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.8 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A5107M.pdf | |
| EKMH401VSN121MQ30S | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN121MQ30S.pdf | |
| B41696A5228Q7 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 3000 Hrs @ 125°C | B41696A5228Q7.pdf | |
| MALREKV00KG233PG0K | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG233PG0K.pdf | |
| B43601B2687M80 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2687M80.pdf | |
| 678D337M063EK4O | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 678D337M063EK4O.pdf | |
| B43601B9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9337M60.pdf |