| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2551V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2551V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2551V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.55k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2551V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2551V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2551V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2551V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2551V.
| AFK477M06F24T-F | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK477M06F24T-F.pdf | |
| EEU-FM0J562S | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J562S.pdf | |
| UPT2E101MHD | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2E101MHD.pdf | |
| 337CKE016MGM | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 803.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 337CKE016MGM.pdf | |
| UPV1H1R5MFD | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H1R5MFD.pdf | |
| 16WXA6800MEFCGC18X25 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA6800MEFCGC18X25.pdf | |
| TVAN1302.5 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1302.5.pdf | |
| EKMH100VSN333MR35T | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN333MR35T.pdf | |
| B43252B4277M | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B4277M.pdf | |
| ESMH451VSN331MA40S | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VSN331MA40S.pdf | |
| B43508H2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508H2687M60.pdf | |
| B43564A4228M | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15000 Hrs @ 85°C | B43564A4228M.pdf | |
| B41044A7228M | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A7228M.pdf | |
| C1005JB1E334K050BB | 0.33µF 25V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1E334K050BB.pdf | |
| FG28C0G1H020CNT06 | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG28C0G1H020CNT06.pdf |