| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2552V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2552V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2552V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 25.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2552V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2552V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2552V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2552V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2552V.
| SEK102M025ST | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 210 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK102M025ST.pdf | |
| EEU-TP1V162 | 1600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V162.pdf | |
| LLS2W121MELY | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2W121MELY.pdf | |
| LGU1J682MELC | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J682MELC.pdf | |
| 100YXJ1M5X11 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXJ1M5X11.pdf | |
| MAL213654182E3 | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213654182E3.pdf | |
| UUJ2C680MNQ1ZD | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2C680MNQ1ZD.pdf | |
| EGPA630ELL182MM40S | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 30 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA630ELL182MM40S.pdf | |
| B43601B2108M82 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2108M82.pdf | |
| WBR150-150A | 150µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR150-150A.pdf | |
| EEV-HD1C101P | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-HD1C101P.pdf | |
| TCG352U010N1L | 3500µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 92 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG352U010N1L.pdf | |
| GRM188R71H681KA01D | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H681KA01D.pdf | |
| CC0603JRNPO9BN121 | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603JRNPO9BN121.pdf | |
| C2012JB1H225K085AB | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1H225K085AB.pdf |