| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2672V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9638 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2672V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2672V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2672V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2672V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2672V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2672V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2672V.
| EEU-FC1E102S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E102S.pdf | |
| UPW1E221MPD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1E221MPD.pdf | |
| 226CKE450MNV | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.0715 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 226CKE450MNV.pdf | |
| UPM1V560MED1TD | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1V560MED1TD.pdf | |
| 860010673012 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010673012.pdf | |
| 10MH547MEFCTZ6.3X5 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH547MEFCTZ6.3X5.pdf | |
| ELXZ630EC3331MK20S | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ630EC3331MK20S.pdf | |
| B41858C5278M | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5278M.pdf | |
| ELXS501VSN181MR40S | 180µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS501VSN181MR40S.pdf | |
| B43501B9397M2 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9397M2.pdf | |
| B41570A9158Q | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 83 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570A9158Q.pdf | |
| 601D188G050JP2 | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D188G050JP2.pdf | |
| E36D101LPN363UEE3N | 36000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN363UEE3N.pdf | |
| ECE-T2AP822FA | 8200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-T2AP822FA.pdf | |
| UVZ2AR47MDH | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2AR47MDH.pdf |