| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2743V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2743V.
| EEA-GA1E680H | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1E680H.pdf | |
| UVR1C220MDD1TD | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C220MDD1TD.pdf | |
| UVK2AR47MDD1TD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2AR47MDD1TD.pdf | |
| UPM1E391MPD1TD | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E391MPD1TD.pdf | |
| UPV1A331MGD1TA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1A331MGD1TA.pdf | |
| UUG2G220MNQ1MS | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2G220MNQ1MS.pdf | |
| MAL214833153E3 | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214833153E3.pdf | |
| 500D107M050DC2A | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D107M050DC2A.pdf | |
| UUH1H471MNQ1ZD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1H471MNQ1ZD.pdf | |
| LGJ2D181MELA15 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2D181MELA15.pdf | |
| B43305E2108M67 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2108M67.pdf | |
| MAL215783681E3 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215783681E3.pdf | |
| B43584A338M3 | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43584A338M3.pdf | |
| MVE10VC47RMF55TP | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8.464 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE10VC47RMF55TP.pdf | |
| MAL212320338 | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 73 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320338.pdf |