| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 287 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2870V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2870V.
| ESMG630ELL470MF11D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL470MF11D.pdf | |
| EEU-FR1H181L | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H181L.pdf | |
| UVP1C470MED1TD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C470MED1TD.pdf | |
| UPM2C010MPD1TD | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2C010MPD1TD.pdf | |
| USA1C220MDD1TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | USA1C220MDD1TP.pdf | |
| UVK1J470MED | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1J470MED.pdf | |
| UMF1C150MDD1TE | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1C150MDD1TE.pdf | |
| ECE-A1VN330UB | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VN330UB.pdf | |
| MALREKA00DD233M00K | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD233M00K.pdf | |
| 10ZLJ2700MG412.5X20 | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ2700MG412.5X20.pdf | |
| 385USC100MEFCSN22X30 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 385USC100MEFCSN22X30.pdf | |
| EET-ED2W121CA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W121CA.pdf | |
| SMG50VB472M22DLL | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 63 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG50VB472M22DLL.pdf | |
| GRM155R71H331KA01D | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H331KA01D.pdf | |
| C0603C820G5GACTU | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C820G5GACTU.pdf |