| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB2942V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 21909 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB2942V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB2942V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 29.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB2942V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB2942V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB2942V is new and unused, you can buy ERA-6AEB2942V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB2942V.
| 400BXW68MEFC18X20 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXW68MEFC18X20.pdf | |
| ESMR451VSN221MR25S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN221MR25S.pdf | |
| EEU-FC1J821 | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J821.pdf | |
| EKZN500ELL182MLP1S | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL182MLP1S.pdf | |
| LNK2W332MSEG | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2W332MSEG.pdf | |
| B43821A1685M | 6.8µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 27 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A1685M.pdf | |
| 100YXA100MEFC10X20 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 100YXA100MEFC10X20.pdf | |
| 50RX30220M10X20 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 50RX30220M10X20.pdf | |
| 400USC120MEFCSN25X25 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USC120MEFCSN25X25.pdf | |
| B41689K8138Q001 | 1300µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 162 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689K8138Q001.pdf | |
| LP102M200H5P3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP102M200H5P3.pdf | |
| C315C100J1G5TA | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C100J1G5TA.pdf | |
| C1005JB1E474K050BB | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1E474K050BB.pdf | |
| C1608JB1H103K080AA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor JB 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608JB1H103K080AA.pdf | |
| CC0201CRNPO8BN1R2 | 1.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201CRNPO8BN1R2.pdf |