| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB3011V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB3011V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB3011V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.01k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB3011V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB3011V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB3011V is new and unused, you can buy ERA-6AEB3011V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB3011V.
| ESMG630ELL332MP40S | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL332MP40S.pdf | |
| LAQ2D391MELZ35 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D391MELZ35.pdf | |
| UKL1HR47KDDANA | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1HR47KDDANA.pdf | |
| UPB2C101MHD1TN | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C101MHD1TN.pdf | |
| UBW1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C | UBW1C331MPD1TD.pdf | |
| 16YXG330MEFC8X9 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16YXG330MEFC8X9.pdf | |
| EEU-HD1HR10 | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1HR10.pdf | |
| MALREKV05JE233O00K | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05JE233O00K.pdf | |
| B43508A2128M67 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2128M67.pdf | |
| E36D281CES512MEE3N | 5100µF 280V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D281CES512MEE3N.pdf | |
| ERWF351LGN153MFK0M | 15000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERWF351LGN153MFK0M.pdf | |
| C3216X7R1E475K160AC | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R1E475K160AC.pdf | |
| CGA6P3X7S1H106K250AE | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6P3X7S1H106K250AE.pdf | |
| 885012008043 | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012008043.pdf | |
| FG18C0G1H080DNT06 | 8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G1H080DNT06.pdf |