| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB3400V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB3400V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB3400V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 340 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB3400V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB3400V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB3400V is new and unused, you can buy ERA-6AEB3400V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB3400V.
| LGU1E103MELA | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E103MELA.pdf | |
| UVK2A680MPD1TD | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A680MPD1TD.pdf | |
| UPX1V4R7MPD1TD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V4R7MPD1TD.pdf | |
| EKZE250ELL152MK25S | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE250ELL152MK25S.pdf | |
| 6.3YXH680MEFC8X11.5 | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 6.3YXH680MEFC8X11.5.pdf | |
| UUQ1A220MCL1GB | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1A220MCL1GB.pdf | |
| MAL214630681E3 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214630681E3.pdf | |
| E32D451HLS471MC79M | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D451HLS471MC79M.pdf | |
| HVMLS173M7R5EK0C | 17000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack 77 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS173M7R5EK0C.pdf | |
| CKG57NX5R1H226M500JH | 22µF 50V Ceramic Capacitor X5R Stacked SMD, 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57NX5R1H226M500JH.pdf | |
| FK20C0G1H104J | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20C0G1H104J.pdf | |
| DE1B3KX681KA4BP01F | 680pF 300VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DE1B3KX681KA4BP01F.pdf | |
| RCE5C1H6R0D0A2H03B | 6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H6R0D0A2H03B.pdf | |
| GRM1555C1H2R9CA01D | 2.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H2R9CA01D.pdf | |
| GRM1885C1H8R4CA01D | 8.4pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H8R4CA01D.pdf |