| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 94010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB361V is new and unused, you can buy ERA-6AEB361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB361V.
| LGL2W821MELC50 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W821MELC50.pdf | |
| 25YXG330MEFC10X12.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXG330MEFC10X12.5.pdf | |
| UPS2G101MRD | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2G101MRD.pdf | |
| LGNW6391MELC35 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6391MELC35.pdf | |
| EKZN350ELL470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL470ME11D.pdf | |
| EEU-FR1H681L | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H681L.pdf | |
| EEU-EE2D820S | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2D820S.pdf | |
| CGH172T250V2L | 1700µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 65.8 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH172T250V2L.pdf | |
| ELXV250ELL182MK35S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL182MK35S.pdf | |
| B41888C6188M | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 25 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6188M.pdf | |
| B43254A2157M | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A2157M.pdf | |
| MAL213828101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213828101E3.pdf | |
| 36DY823F040CD2A | 82000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY823F040CD2A.pdf | |
| CGS314U025W5L | 310000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS314U025W5L.pdf | |
| C1005JB1A475K050BC | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1A475K050BC.pdf |