| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB362V is new and unused, you can buy ERA-6AEB362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB362V.
| UPV0J221MGD1TA | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV0J221MGD1TA.pdf | |
| EKMQ351ELL100MJC5S | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351ELL100MJC5S.pdf | |
| UPM1A222MHD6 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A222MHD6.pdf | |
| MALREKV05FE233N00K | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05FE233N00K.pdf | |
| 400USG120MEFCSN20X30 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USG120MEFCSN20X30.pdf | |
| 500D156F200EF2 | 15µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D156F200EF2.pdf | |
| ELXG630VSN222MR30S | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG630VSN222MR30S.pdf | |
| B43601B2158M60 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2158M60.pdf | |
| 39D178G030HP6 | 1700µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D178G030HP6.pdf | |
| 53D163G025JT6 | 16000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D163G025JT6.pdf | |
| B43601E2228M80 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2228M80.pdf | |
| MAL250074472E3 | 4700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074472E3.pdf | |
| LXZ25VB182M16X20LL | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ25VB182M16X20LL.pdf | |
| C1608X5R0J226M080AC | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R0J226M080AC.pdf | |
| GRM0335C1H4R7CA01D | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H4R7CA01D.pdf |