| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB3920V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB3920V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB3920V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 392 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB3920V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB3920V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB3920V is new and unused, you can buy ERA-6AEB3920V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB3920V.
| LGG2W101MELZ25 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W101MELZ25.pdf | |
| LNK2V152MSEF | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V152MSEF.pdf | |
| ESW108M063AM3AA | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 36 mOhm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C | ESW108M063AM3AA.pdf | |
| UWZ1V100MCL1GB | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1V100MCL1GB.pdf | |
| 25MS722MEFCT55X7 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25MS722MEFCT55X7.pdf | |
| UPV1C121MGD1TA | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C121MGD1TA.pdf | |
| MAL203851331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203851331E3.pdf | |
| ESMH201VNN102MA30T | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN102MA30T.pdf | |
| B41789K7567Q001 | 560µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 129 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789K7567Q001.pdf | |
| TVA1350 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1350.pdf | |
| MAL210137154E3 | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210137154E3.pdf | |
| E36D201LPN273TEM9N | 27000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN273TEM9N.pdf | |
| 101C382U050AK2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C382U050AK2B.pdf | |
| HVMLS112M075EK1D | 1100µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 112 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS112M075EK1D.pdf | |
| UVR1H221MPA | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H221MPA.pdf |