| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB392V is new and unused, you can buy ERA-6AEB392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB392V.
| EKMH500VSN272MP30T | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 123 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VSN272MP30T.pdf | |
| 380LX393M016A032 | 39000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX393M016A032.pdf | |
| UCS2E330MHD1TO | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E330MHD1TO.pdf | |
| MAL214235101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214235101E3.pdf | |
| 16YXH330MEFC8X11.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH330MEFC8X11.5.pdf | |
| MAL209750109E6 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209750109E6.pdf | |
| USF1A330MDD1TP | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A330MDD1TP.pdf | |
| UES1A330MEM1TA | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A330MEM1TA.pdf | |
| SLPX182M080A3P3 | 1800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 184 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX182M080A3P3.pdf | |
| B43305B5157M60 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5157M60.pdf | |
| EKMH500VSN123MA45S | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VSN123MA45S.pdf | |
| UVZ1H0R1MDH | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H0R1MDH.pdf | |
| MVA16VC102MK14TP | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 497 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA16VC102MK14TP.pdf | |
| LXZ63VB821M16X30LL | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ63VB821M16X30LL.pdf | |
| B43041A9226M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041A9226M.pdf |