| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4420V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4420V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4420V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 442 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4420V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4420V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4420V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4420V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4420V.
| ELXY500ELL821MK40S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY500ELL821MK40S.pdf | |
| MAL214259108E3 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214259108E3.pdf | |
| 10ZLH5600MEFCG412.5X35 | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH5600MEFCG412.5X35.pdf | |
| 381LX680M250H202 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX680M250H202.pdf | |
| B43508B2567M7 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2567M7.pdf | |
| 380LQ681M200H032 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ681M200H032.pdf | |
| B43508E2567M80 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2567M80.pdf | |
| B43601G2108M80 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601G2108M80.pdf | |
| 36DX262G100AC2A | 2600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX262G100AC2A.pdf | |
| MAL216353152E3 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216353152E3.pdf | |
| MAL210473153E3 | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210473153E3.pdf | |
| KMQ400VS331M25X45T2 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ400VS331M25X45T2.pdf | |
| KXG400VB121M18X35LL | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG400VB121M18X35LL.pdf | |
| GRM1885C1H122JA01D | 1200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H122JA01D.pdf | |
| CL21B224KBFSFNE | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B224KBFSFNE.pdf |