| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4640V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4640V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4640V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 464 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4640V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4640V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4640V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4640V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4640V.
| EKXG351ELL101MM25S | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG351ELL101MM25S.pdf | |
| LQS2V181MELZ30 | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V181MELZ30.pdf | |
| EEU-FR1V681B | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1V681B.pdf | |
| AEB226M2EP44B-F | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB226M2EP44B-F.pdf | |
| MAL216099604E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 150°C | MAL216099604E3.pdf | |
| TVA1170 | 2000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1170.pdf | |
| MAL211949331E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 480 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211949331E3.pdf | |
| E36D250HPN703UEA5M | 70000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D250HPN703UEA5M.pdf | |
| UWX1E100MCR1GB | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E100MCR1GB.pdf | |
| B41042A686M | 68µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A686M.pdf | |
| B41827C5228M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827C5228M.pdf | |
| C1608C0G1H470J080AA | 47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H470J080AA.pdf | |
| C0603JB1E332K030BA | 3300pF 25V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB1E332K030BA.pdf | |
| C1608CH1H272K080AA | 2700pF 50V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH1H272K080AA.pdf | |
| C2012C0G2E272K125AA | 2700pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G2E272K125AA.pdf |