| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB470V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB470V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB470V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB470V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB470V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB470V is new and unused, you can buy ERA-6AEB470V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB470V.
| 10YXJ2200M10X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10YXJ2200M10X20.pdf | |
| LGY2A392MELC45 | 3900µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY2A392MELC45.pdf | |
| UKA1H471MHD1TO | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1H471MHD1TO.pdf | |
| UPJ2G220MHD | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2G220MHD.pdf | |
| MALREKA00PB122P00K | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 121 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB122P00K.pdf | |
| USF1C150MDD1TP | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C150MDD1TP.pdf | |
| UBW1H4R7MPD1TA | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H4R7MPD1TA.pdf | |
| MAL211929689E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.9 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211929689E3.pdf | |
| LAK2G151MELZ45 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G151MELZ45.pdf | |
| MAL205156223E3 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 24 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205156223E3.pdf | |
| MLP133M016EK0A | 13000µF 16V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 81 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP133M016EK0A.pdf | |
| UWX0G331MCR1GB | 330µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0G331MCR1GB.pdf | |
| C1608X7R1C334K080AC | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1C334K080AC.pdf | |
| FG18C0G2A330JNT06 | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G2A330JNT06.pdf | |
| C2012X5R1V105K085AB | 1µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1V105K085AB.pdf |