| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4751V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4751V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4751V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.75k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4751V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4751V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4751V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4751V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4751V.
| LGU2F561MELC | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F561MELC.pdf | |
| UKA1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1E331MPD1TD.pdf | |
| UHD1E681MPD1TD | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1E681MPD1TD.pdf | |
| MAL202149471E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 310 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202149471E3.pdf | |
| LLG2W221MELB25 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2W221MELB25.pdf | |
| B43540E2827M82 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2827M82.pdf | |
| EKMQ251VSN821MA30S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN821MA30S.pdf | |
| E37X351HPN272MCB7M | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X351HPN272MCB7M.pdf | |
| SMG100VB102M20CLL | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 133 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG100VB102M20CLL.pdf | |
| CL10X106MP8NRNC | 10µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10X106MP8NRNC.pdf | |
| C1206C101J1GACTU | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C101J1GACTU.pdf | |
| CGJ4C2C0G2A181J060AA | 180pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | CGJ4C2C0G2A181J060AA.pdf | |
| CGA4F4C0G2W182J085AA | 1800pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4F4C0G2W182J085AA.pdf | |
| CL05C220JB5NNWC | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C220JB5NNWC.pdf | |
| CC1206JKNPOZBN471 | 470pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JKNPOZBN471.pdf |