| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 487 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4870V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4870V.
| UPW2E010MED1TD | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2E010MED1TD.pdf | |
| UPM1V152MHD | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V152MHD.pdf | |
| ECA-1JHG330I | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG330I.pdf | |
| MALREKE00AA147FM0K | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.86 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA147FM0K.pdf | |
| UES1V4R7MDM1TA | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1V4R7MDM1TA.pdf | |
| MALREKA00JG510BG0K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG510BG0K.pdf | |
| 516D108M035PS6AE3 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D108M035PS6AE3.pdf | |
| MAL212824109E3 | 10µF 10V Aluminum Capacitors Radial 20 Ohm @ 100Hz | MAL212824109E3.pdf | |
| 381LQ331M250J012 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ331M250J012.pdf | |
| 381LR181M450K012 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LR181M450K012.pdf | |
| EKMS501VSN181MA30S | 180µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS501VSN181MA30S.pdf | |
| B43508D5227M2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508D5227M2.pdf | |
| E36D161LPN123TDB7M | 12000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D161LPN123TDB7M.pdf | |
| CG652U050V3C | 6500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG652U050V3C.pdf | |
| C317C689D5G5TA | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C689D5G5TA.pdf |