| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29040 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 48.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4872V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4872V.
| EEU-FR1H471 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1H471.pdf | |
| EEV-EB2G330M | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2G330M.pdf | |
| UPW2A4R7MDD1TD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A4R7MDD1TD.pdf | |
| AFK337M25F24T-F | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK337M25F24T-F.pdf | |
| LGU1J472MELB | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J472MELB.pdf | |
| UKL1J100KED | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J100KED.pdf | |
| 10ML47MEFCT55X5 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ML47MEFCT55X5.pdf | |
| UVY1V101MED | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V101MED.pdf | |
| USV1C470MFD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1C470MFD1TE.pdf | |
| 63YXG220MEFCCA10X23 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 63YXG220MEFCCA10X23.pdf | |
| MAL215031102E3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL215031102E3.pdf | |
| ESMH101VNN332MR40W | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN332MR40W.pdf | |
| B43540F2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2687M87.pdf | |
| B43504A2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2128M87.pdf | |
| B43510A9188M7 | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9188M7.pdf |