| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB48R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB48R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB48R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 48.7 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB48R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB48R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB48R7V is new and unused, you can buy ERA-6AEB48R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB48R7V.
| UPW1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1E331MPD1TD.pdf | |
| EKYB160ELL332MK25S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL332MK25S.pdf | |
| 338CKH025M | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 100.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 338CKH025M.pdf | |
| 2R5THE330MF | FIXED ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPA | 2R5THE330MF.pdf | |
| 25PX47MEFC5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25PX47MEFC5X11.pdf | |
| MALREKA00DD210X00K | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD210X00K.pdf | |
| ESMG351ELL2R2MHB5D | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL2R2MHB5D.pdf | |
| MALREKB00FE415E00K | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE415E00K.pdf | |
| ESMH101VNN222MQ40T | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VNN222MQ40T.pdf | |
| LGJ2G560MELB15 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2G560MELB15.pdf | |
| 381LR471M420A452 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 282 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR471M420A452.pdf | |
| B41550E9159Q | 15000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550E9159Q.pdf | |
| 36DX492F200CF2A | 4900µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX492F200CF2A.pdf | |
| 101C603U025BB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C603U025BB2B.pdf | |
| SMQ400VS271M22X45T2 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 921 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ400VS271M22X45T2.pdf |