| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB4991V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB4991V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB4991V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.99k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB4991V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB4991V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB4991V is new and unused, you can buy ERA-6AEB4991V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB4991V.
| UVZ1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A470MDD.pdf | |
| UVY2A222MRD | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A222MRD.pdf | |
| 860010472005 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010472005.pdf | |
| UVP1V100MDD1TD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1V100MDD1TD.pdf | |
| UUB2G010MNL1GS | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB2G010MNL1GS.pdf | |
| 50SGV3.3M4X6.1 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50SGV3.3M4X6.1.pdf | |
| MALREKE00AA247EL0K | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.951 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA247EL0K.pdf | |
| EGXL350ETD101MJC5S | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL350ETD101MJC5S.pdf | |
| MAL211653151E3 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211653151E3.pdf | |
| UHV0J122MPD6 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J122MPD6.pdf | |
| 380LX182M200K052 | SNAPMOUNTS | 380LX182M200K052.pdf | |
| 450VXH220MEFCSN22X45 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH220MEFCSN22X45.pdf | |
| CG492U075V4C | 4900µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG492U075V4C.pdf | |
| MAL212365229E3 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 13 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212365229E3.pdf | |
| C1210C226M3RACTU | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C226M3RACTU.pdf |