| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB5111V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB5111V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB5111V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.11k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB5111V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB5111V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB5111V is new and unused, you can buy ERA-6AEB5111V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB5111V.
| 6.3ZLH470MEFC6.3X11 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH470MEFC6.3X11.pdf | |
| 50ZLH330MEFC10X23 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLH330MEFC10X23.pdf | |
| SK101M250ST | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK101M250ST.pdf | |
| UPW1H331MPD6 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1H331MPD6.pdf | |
| EEU-FM1H221B | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H221B.pdf | |
| URZ1HR33MDD1TA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1HR33MDD1TA.pdf | |
| UFG1E220MDM1TA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1E220MDM1TA.pdf | |
| MALREKA00PB233L00K | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB233L00K.pdf | |
| 477RZM050M1815 | ELECTROLYTIC | 477RZM050M1815.pdf | |
| B41858C5687M8 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5687M8.pdf | |
| EPAG451ELL270MJ40S | 27µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG451ELL270MJ40S.pdf | |
| TVA1306-E3 | 25µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1306-E3.pdf | |
| MAL213696225E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213696225E3.pdf | |
| 30D227M035DD2A | 220µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.25 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D227M035DD2A.pdf | |
| B43501A397M82 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A397M82.pdf |