| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 20125 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB512V is new and unused, you can buy ERA-6AEB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB512V.
| EEE-FK1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1H4R7R.pdf | |
| UCP2G101MHD | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2G101MHD.pdf | |
| UVR2W470MHD | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2W470MHD.pdf | |
| LNX2G332MSEG | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G332MSEG.pdf | |
| UVZ1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A682MHD.pdf | |
| UPJ1A561MPD6TD | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A561MPD6TD.pdf | |
| UVP1C470MED1TA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1C470MED1TA.pdf | |
| 100YXG82MEFCT810X20 | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXG82MEFCT810X20.pdf | |
| 100ZL270MEFC12.5X35 | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL270MEFC12.5X35.pdf | |
| EKXJ221ELL181MK40S | 180µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL181MK40S.pdf | |
| B43231C9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C9187M.pdf | |
| E32D400HLN103QA92M | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D400HLN103QA92M.pdf | |
| E92F351VND122MA80T | 1200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F351VND122MA80T.pdf | |
| B43504B5337M67 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5337M67.pdf | |
| E91F451VNT821MC50T | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 121 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VNT821MC50T.pdf |