| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB513V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB513V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB513V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB513V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB513V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB513V is new and unused, you can buy ERA-6AEB513V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB513V.
| 35PX22MEFC5X11 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35PX22MEFC5X11.pdf | |
| EGPA500ELL821MK30S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA500ELL821MK30S.pdf | |
| LNC2W222MSEH | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W222MSEH.pdf | |
| UPJ1H391MHD6TN | 390µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H391MHD6TN.pdf | |
| EGXL250ELL271MJC5S | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL250ELL271MJC5S.pdf | |
| UPA1E182MHD | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1E182MHD.pdf | |
| MAL215942561E3 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215942561E3.pdf | |
| MAL215977121E3 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.5 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215977121E3.pdf | |
| B43520B3128M | 1200µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 5000 Hrs @ 85°C | B43520B3128M.pdf | |
| E36D451HPN392MEA5M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 78.4 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN392MEA5M.pdf | |
| 16YK220MEFCCA6.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16YK220MEFCCA6.3X11.pdf | |
| CL05A475KQ5NRNC | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A475KQ5NRNC.pdf | |
| GRM15XR71C103KA86D | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM15XR71C103KA86D.pdf | |
| C1608X7S1A335M080AC | 3.3µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7S1A335M080AC.pdf | |
| GRM0225C1E4R3CDAEL | 4.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E4R3CDAEL.pdf |