| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB54R9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB54R9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB54R9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 54.9 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB54R9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB54R9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB54R9V is new and unused, you can buy ERA-6AEB54R9V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB54R9V.
| LNT2W681MSEF | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2W681MSEF.pdf | |
| 860080478022 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080478022.pdf | |
| ELXV350ETD221MH20D | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETD221MH20D.pdf | |
| UEP1H010MDD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1H010MDD.pdf | |
| UTS1C470MDD1TP | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1C470MDD1TP.pdf | |
| 228RZM016M1325 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 228RZM016M1325.pdf | |
| UPJ0J182MHD6 | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J182MHD6.pdf | |
| B41252A188M | 1800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A188M.pdf | |
| MALREKB05JL515B00K | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JL515B00K.pdf | |
| 510D476M6R3AA3D | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D476M6R3AA3D.pdf | |
| B43508F2567M62 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2567M62.pdf | |
| B43505A9157M80 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 590 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9157M80.pdf | |
| MAL211848471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211848471E3.pdf | |
| B41793A9687Q1 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C | B41793A9687Q1.pdf | |
| B43504E2188M | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2188M.pdf |