| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB5620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB5620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB5620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 562 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB5620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB5620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB5620V is new and unused, you can buy ERA-6AEB5620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB5620V.
| LGY1H682MELA45 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H682MELA45.pdf | |
| UTT1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C331MPD1TD.pdf | |
| 860240675007 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240675007.pdf | |
| LNR2E102MSE | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E102MSE.pdf | |
| UPJ1K680MHD6TO | 68µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K680MHD6TO.pdf | |
| UPM2C101MHD | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2C101MHD.pdf | |
| UKL1J470MPD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J470MPD.pdf | |
| UCYW6101MHD6 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCYW6101MHD6.pdf | |
| TVX2V010MAD1LS | CAPACITOR | TVX2V010MAD1LS.pdf | |
| UVY2A0R1MDD1TA | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A0R1MDD1TA.pdf | |
| ECA-2DM2R2I | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM2R2I.pdf | |
| 515D227M6R3AA6AE3 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M6R3AA6AE3.pdf | |
| UHD0J122MPD6TD | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD0J122MPD6TD.pdf | |
| 400SXG150MEFCSN22X35 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXG150MEFCSN22X35.pdf | |
| ESMM181VSN442QA75T | 4400µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM181VSN442QA75T.pdf |