| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB5900V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB5900V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB5900V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 590 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB5900V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB5900V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB5900V is new and unused, you can buy ERA-6AEB5900V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB5900V.
| UVR1HR47MDD1TD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1HR47MDD1TD.pdf | |
| SK331M016ST | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 640 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK331M016ST.pdf | |
| ULT2D180MNL1GS | 18µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2D180MNL1GS.pdf | |
| 250BXC4.7MEFC8X11.5 | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 250BXC4.7MEFC8X11.5.pdf | |
| EEU-FM1C222B | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1C222B.pdf | |
| EKMG500EC3R47ME11D | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500EC3R47ME11D.pdf | |
| UHD1C560MDD1TA | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1C560MDD1TA.pdf | |
| 226SML025MD5 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226SML025MD5.pdf | |
| 63ZLH270MEFCG412.5X16 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH270MEFCG412.5X16.pdf | |
| UKW1A222MPD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1A222MPD.pdf | |
| MAL216065471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216065471E3.pdf | |
| B43254B1337M | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B1337M.pdf | |
| 50MXC2700MEFCSN20X35 | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 50MXC2700MEFCSN20X35.pdf | |
| 337LBB400M2ED | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753.57 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 337LBB400M2ED.pdf | |
| LKS1E123MESB | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E123MESB.pdf |