| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 15444 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB5902V is new and unused, you can buy ERA-6AEB5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB5902V.
| ECA-1VM471 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1VM471.pdf | |
| UVY2W221MRD | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2W221MRD.pdf | |
| LNK2H122MSEF | 1200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H122MSEF.pdf | |
| ECA-2GHG330 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2GHG330.pdf | |
| 35YXG220MEFCT78X16 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35YXG220MEFCT78X16.pdf | |
| EMZF250ADA221MHA0G | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF250ADA221MHA0G.pdf | |
| ESMQ201VSN821MP40S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN821MP40S.pdf | |
| 101C553U050CJ2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C553U050CJ2A.pdf | |
| UVR2W220MHA | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2W220MHA.pdf | |
| UUD1C220MCR1GS | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1C220MCR1GS.pdf | |
| B41827A4109M | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A4109M.pdf | |
| C330C101JHG5TA | 100pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm) | C330C101JHG5TA.pdf | |
| CL05A474KQ5NNNC | 0.47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A474KQ5NNNC.pdf | |
| UMK105CG4R7CV-F | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG4R7CV-F.pdf | |
| CL05A684KQ5NNNC | 0.68µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A684KQ5NNNC.pdf |