| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB6040V is new and unused, you can buy ERA-6AEB6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB6040V.
| ALS30A222MF400 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 62 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | ALS30A222MF400.pdf | |
| EGXE250ELL101MH12D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE250ELL101MH12D.pdf | |
| EKYB6R3ELL123MM25S | 12000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL123MM25S.pdf | |
| EKMG350EC3101MF11D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350EC3101MF11D.pdf | |
| UKL2A4R7KDD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A4R7KDD.pdf | |
| AVS336M35D16B-F | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M35D16B-F.pdf | |
| EEU-FC1C561B | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C561B.pdf | |
| 25YXH2700MEFCGC16X25 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH2700MEFCGC16X25.pdf | |
| SLP273M016C9P3 | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP273M016C9P3.pdf | |
| 381LQ153M050K452 | SNAPMOUNTS | 381LQ153M050K452.pdf | |
| 678D227M050DM5D | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 240 mOhm @ 20Hz | 678D227M050DM5D.pdf | |
| 39D268G040JS6 | 2600µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D268G040JS6.pdf | |
| C1210C104K5RACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C104K5RACTU.pdf | |
| CGA3E3C0G2E152J080AA | 1500pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3C0G2E152J080AA.pdf | |
| C4520CH3F390K160KA | 39pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor CH 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | C4520CH3F390K160KA.pdf |