| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB6042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB6042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB6042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB6042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB6042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB6042V is new and unused, you can buy ERA-6AEB6042V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB6042V.
| UCD1C470MCL1GS | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C470MCL1GS.pdf | |
| UWD0J221MCL1GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD0J221MCL1GS.pdf | |
| LGN2G181MELB25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G181MELB25.pdf | |
| 860131280008 | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131280008.pdf | |
| UVZ2C330MPD1TD | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C330MPD1TD.pdf | |
| EEE-HC1H1R0R | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1H1R0R.pdf | |
| B41691A7477Q9 | 470µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 170 mOhm @ 100Hz | B41691A7477Q9.pdf | |
| B43540E2567M80 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2567M80.pdf | |
| B43504A227M7 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A227M7.pdf | |
| B43510B3128M | 1200µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B3128M.pdf | |
| B43456A9159M7 | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A9159M7.pdf | |
| ECE-A1EKG6R8 | 6.8µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1EKG6R8.pdf | |
| B41042A6226M | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A6226M.pdf | |
| GRM21BR70J225KA01K | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR70J225KA01K.pdf | |
| RCE5C1H123J1M1H03A | 0.012µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RCE5C1H123J1M1H03A.pdf |