| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB6043V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB6043V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB6043V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB6043V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB6043V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB6043V is new and unused, you can buy ERA-6AEB6043V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB6043V.
| LGN2P391MELA25 | 390µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P391MELA25.pdf | |
| 16MH510MEFCTZ4X5 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH510MEFCTZ4X5.pdf | |
| UPW1V270MDD6TE | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V270MDD6TE.pdf | |
| UPM1K150MED | 15µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K150MED.pdf | |
| UUQ0J470MCL1GB | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ0J470MCL1GB.pdf | |
| UHE1H101MPD1TA | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H101MPD1TA.pdf | |
| URZ0J471MPD | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J471MPD.pdf | |
| UKL1V330KEDANA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1V330KEDANA.pdf | |
| B41821A8277M | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8277M.pdf | |
| UFG2A101MHM | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG2A101MHM.pdf | |
| 40D505F050BB2A | 5µF 50V Aluminum Capacitors 38 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D505F050BB2A.pdf | |
| UUG2W330MNQ1MS | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2W330MNQ1MS.pdf | |
| LLS2Z821MELA | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z821MELA.pdf | |
| EKMH251VNN271MQ25T | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 614 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN271MQ25T.pdf | |
| E81D451VNN391MR50T | CAP ALUM 390UF 450V RADIAL | E81D451VNN391MR50T.pdf |