| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 54010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB622V is new and unused, you can buy ERA-6AEB622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB622V.
| 200LLE10MEFC8X11.5 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 200LLE10MEFC8X11.5.pdf | |
| UVK1H100MDD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H100MDD.pdf | |
| EKMG250ETC101MF11D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ETC101MF11D.pdf | |
| UBX1H101MPL | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1H101MPL.pdf | |
| TVA1403 | 5µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1403.pdf | |
| EKMS161VSN122MP50S | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN122MP50S.pdf | |
| B43501A9227M60 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9227M60.pdf | |
| 381LX562M100A062 | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX562M100A062.pdf | |
| MAL210455152E3 | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210455152E3.pdf | |
| E37L501CPN222MDB7M | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L501CPN222MDB7M.pdf | |
| CGS274UHX5L3PD | 270000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS274UHX5L3PD.pdf | |
| UPW0J222MPH6 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J222MPH6.pdf | |
| AVGA107M50G24T-F | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA107M50G24T-F.pdf | |
| C1812C224KCRACTU | 0.22µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C224KCRACTU.pdf | |
| F151K25Y5RN63J5R | 150pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | F151K25Y5RN63J5R.pdf |