| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB6653V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 32328 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB6653V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB6653V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 665k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB6653V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB6653V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB6653V is new and unused, you can buy ERA-6AEB6653V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB6653V.
| ECE-A0JN101U | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JN101U.pdf | |
| ECE-A1CN102U | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CN102U.pdf | |
| ESMQ451VSN221MR30S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN221MR30S.pdf | |
| UCX1V102MNQ1MS | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 50 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V102MNQ1MS.pdf | |
| EKZE250ELL101MH07D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKZE250ELL101MH07D.pdf | |
| ESMM401VNN101MQ25T | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VNN101MQ25T.pdf | |
| 160USC1500MEFCSN25X50 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 160USC1500MEFCSN25X50.pdf | |
| B41580A9228M | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 70 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A9228M.pdf | |
| B43564A2477M | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2477M.pdf | |
| E36D251HPN153MED0M | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.6 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251HPN153MED0M.pdf | |
| UVR1A223MRA6 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A223MRA6.pdf | |
| MAL212325109E3 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 28 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212325109E3.pdf | |
| C0603X5R1C154M030BC | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1C154M030BC.pdf | |
| GRM0225C1E7R1DDAEL | 7.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R1DDAEL.pdf | |
| C1210C682J5GACTU | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C682J5GACTU.pdf |