| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB682V is new and unused, you can buy ERA-6AEB682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB682V.
| 35TZV100M6.3X8 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV100M6.3X8.pdf | |
| EEU-FC2A4R7 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A4R7.pdf | |
| EEU-FC1E181 | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E181.pdf | |
| 381LR271M450A032 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 491 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR271M450A032.pdf | |
| UVK1A331MED1TD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A331MED1TD.pdf | |
| ULD2E100MPD1TD | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2E100MPD1TD.pdf | |
| 515D476M063BB6AE3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D476M063BB6AE3.pdf | |
| AVS337M06X16B-F | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M06X16B-F.pdf | |
| 100YXH100MEFC10X23 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100YXH100MEFC10X23.pdf | |
| MAL215068151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215068151E3.pdf | |
| EKXJ221ELL221MLN3S | 220µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL221MLN3S.pdf | |
| 380LQ472M063K022 | SNAPMOUNTS | 380LQ472M063K022.pdf | |
| 50USC3900MEFCSN25X25 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 50USC3900MEFCSN25X25.pdf | |
| 672D107F100DT4D | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D107F100DT4D.pdf | |
| ELXM3B1VSN271MR30S | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN271MR30S.pdf |