| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB68R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB68R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB68R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68.1 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB68R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB68R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB68R1V is new and unused, you can buy ERA-6AEB68R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB68R1V.
| UFW2A220MED1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A220MED1TD.pdf | |
| UPW1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A470MDD.pdf | |
| 200CFX22MEFC10X16 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 200CFX22MEFC10X16.pdf | |
| EGPA350ELL681MK20S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 44 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL681MK20S.pdf | |
| 100ZLH680MEFC16X40 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH680MEFC16X40.pdf | |
| USR1C101MDD1TE | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1C101MDD1TE.pdf | |
| 10ZL180MEFCTA8X7 | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10ZL180MEFCTA8X7.pdf | |
| AVE227M06X16T-F | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.11 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE227M06X16T-F.pdf | |
| 25WA4700MEFCGC18X25 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA4700MEFCGC18X25.pdf | |
| 25YXG4700MEFC16X40 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG4700MEFC16X40.pdf | |
| ELXM251VSN471MQ40S | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM251VSN471MQ40S.pdf | |
| 108LBA250M2DH | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 248.68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108LBA250M2DH.pdf | |
| B43505A9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9107M87.pdf | |
| ESMH401VND561MA45T | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 444 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VND561MA45T.pdf | |
| EKMH451VND821MU45T | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VND821MU45T.pdf |