| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB7682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB7682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB7682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB7682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB7682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB7682V is new and unused, you can buy ERA-6AEB7682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB7682V.
| EMZJ100ADA681MHA0G | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EMZJ100ADA681MHA0G.pdf | |
| UPJ1C271MPD6 | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C271MPD6.pdf | |
| EKXJ221ELL151ML25S | 150µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL151ML25S.pdf | |
| B41231B7828M | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B7828M.pdf | |
| 380LQ392M160A052 | 3900µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ392M160A052.pdf | |
| KMH10VS123M22X30T2 | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 69 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH10VS123M22X30T2.pdf | |
| B43041A9336M | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041A9336M.pdf | |
| CC0201JRNPO9BN100 | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201JRNPO9BN100.pdf | |
| C3216X8R1H474K160AA | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X8R1H474K160AA.pdf | |
| RCER72A472K0DBH03A | 4700pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER72A472K0DBH03A.pdf | |
| GRM0335C1HR30BA01J | 0.30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1HR30BA01J.pdf | |
| GRM155R71E273KA88J | 0.027µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71E273KA88J.pdf | |
| GRM188R60J225ME19J | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R60J225ME19J.pdf | |
| UP050CH560J-NACZ | 56pF 50V Ceramic Capacitor C0H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050CH560J-NACZ.pdf | |
| K222M15X7RF5UL2 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K222M15X7RF5UL2.pdf |